PODCASTY
Europoslankyně Markéta Gregorová v rámci kampaně “Píše se to AI” vyzpovídá experty a expertky v oblasti umělé inteligence. V čem nám AI pomůže a jaké jsou naopak její největší hrozby?
Pozvaní hosté:
Kam kráčí AI ?
„Ono si s tím lidstvo nějak poradí,“ říká Šlerka v první epizodě nové podcastové série “Píše se to AI”
OMG – Otázky Markéty Gregorové jsou zpátky s prvním dílem nové podcastové série v rámci kampaně Píše se to AI. A pozvání přijal rovnou nejvýraznější tuzemský popularizátor digitálu Josef Šlerka!
Jak překotný vývoj zaznamenala AI za poslední půlrok od boomu otevřených nástrojů, jako jsou ChatGPT nebo Midjourney? Jak daleko před námi je setkání s „obecnou“ umělou inteligencí? A máme být technooptimisté? Poslechněte si podcast na platformě Spotify a nebo verzi s videem na mém youtube kanále.
Zákon o umělé inteligenci
Boření mýtů o “zákonu o AI” s jeho vyjednavačem Jiřím Drozdem
V druhém díle série Píše se to AI se bavím s osobou zasvěcenou do samotného vyjednávání zákonu o AI, neboli AI Actu. Bojíte se toho, že je to nesmyslná regulace? Že vám EU zakáže tvořit zajímavé obrázky v Midjourney? Že je to nějaký nátlak “zvrchu”, s kterým členské země nesouhlasí? A obstojí tento návrh i za několik let? Na všechno odpoví Jiří Drozd z Úřadu vlády, který se podílel na vyjednávání tohoto nařízení během českého předsednictví. Přesně tak – je to z velké části i český úspěch!
Co nám hrozí od (obecné) umělé inteligence ?
„Vyvíjíme stále silnější motor do auta, které nemá brzdy,“ myslí si vědec Jan Romportl
Třetí díl unikátní podcastové série v rámci kampaně Píše se to AI je venku! Jan Romportl je letitý expert na AI a kybernetiku – a jediný z hostů celé série, který podepsal otevřenou výzvu vůči AI laboratořím po celém světě, aby zpomalily vývoj AI systémů.
Co ho k tomu vedlo? Co má AI společné s lidským mozkem a co jí naopak chybí? Proč jsme v kontaktu s AI zranitelní? A jak se AI liší od běžného lidského psychopata?
AI v uměních a na školách
„AI ve školství? Stačí změnit mindset!“ říká Eva Nečasová z AI dětem
Po tom, co jsme probrali hrozby umělé inteligence a mýty o ní či o jejím vyjednávání, přichází na řadu “praktická” epizoda – s Evou Nečasovou, zakladatelkou iniciativy AI dětem, která se snaží naučit děti orientovat v této problematice už od jejich mládí. Název videa vám už napověděl, že je její vize optimistická – stojíme na zelené louce a stačí tuto příležitost využít a můžeme se rychle vyšvihnout mezi země s nejlepším školstvím. Proč si to myslí? A jaká k tomu vede cesta? A na závěr – co s tím má společného Minecraft?
Stihneme se adaptovat AI ?
„Personalizace AI může vést k většímu rozdělení společnosti“ varuje prof. Michal Pěchouček
Další “celebrita” mezi odborníky na umělou inteligenci nám v této epizodě poví své názory a predikce s nadhledem hodným profesora, kterým opravdu je! Skloubením akademické a praktické praxe vzniká velmi zajímavý mix názorů, který si nemůžete nechat ujít. A když vydržíte do konce, za odměnu se vám dostane dávka optimismu! 🙂
Kontakty
Bruxelles
Parlement européen
Bât. Altiero Spinelli
08G101
60, rue Wiertz/Wiert zstraat 60
B-1047 Bruxelles/Brussel
tel. 0032 2 28 38334 (kancelář)